Holandia – Amsterdam – najciekwasze atrakcje architektoniczne

Jeden z najbardziej popularnych celów podróży w Europie, Amsterdam jest kompaktowym, uroczym i kosmopolitycznym miastem, które zachęca do odkrywania. Znana jako „Wenecja Północy” z powodu ponad 100 kanałów, stolica Holandii oferuje łatwe zwiedzanie pieszo, rowerem i łodzią. Dobrze zachowana i atrakcyjna XVII-wieczna architektura Amsterdamu stanowi urokliwe, aczkolwiek niespójne tło dla miasta słynącego z nowoczesnego, postępowego podejścia. Od muzeów sztuki po kolorowe targi kwiatowe, od sklepów z marihuaną po dzielnicę czerwonych latarni – w Amsterdamie na każdym kroku jest coś ekscytującego i wyjątkowego do odkrycia.

Koninklijk Paleis Amsterdam 

Jeden z trzech pałaców królewskich w Holandii, Koninklijk Paleis w Amsterdamie, znajduje się po zachodniej stronie placu Dam w centrum miasta. Ta siedemnastowieczna budowla rozpoczęła swoją działalność jako miejski ratusz, ale została przekształcona w pałac podczas wojen napoleońskich, kiedy to brat Napoleona, Ludwik, został koronowany na króla Holandii Ludwika I. Choć z zewnątrz pałac został zbudowany przez Jacoba van Campena z piaskowca, aby naśladować budynki publiczne w Rzymie, wnętrze jest doskonałym przykładem wyszukanego stylu empire z początku XIX wieku. Pałac jest nadal wykorzystywany przez holenderski dom królewski do organizowania królewskich wydarzeń, ale przez większą część roku jest otwarty dla zwiedzających.

De Wallen

De Wallen to ciesząca się złą sławą dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie, obszar wyznaczony przez miasto dla zalegalizowanej prostytucji. Dzielnica ta obejmuje kilka kanałów i bocznych uliczek na południe od Dworca Centralnego. Ponad sto jednopokojowych mieszkań jest wynajmowanych przez osoby świadczące usługi seksualne, które wabią gapiów zza okien oświetlonych czerwonymi światłami. Silna obecność policji zapewnia bezpieczeństwo w tej okolicy. Chociaż robienie zdjęć jest zabronione, zwiedzający są mile widziani. Jako najstarsza część Amsterdamu, dzielnica jest również domem dla kilku historycznych budynków, w tym najstarszego kościoła w mieście, Oude Kerk w stylu gotyckim.

Scheepvaartmuseum

Artefakty z bogatej historii żeglugi w Amsterdamie znajdują się w Scheepvaartmuseum, czyli Narodowym Muzeum Morskim. Dawniej był to magazyn marynarki wojennej zbudowany w 1656 roku, muzeum posiada 18 sal z eksponatami i artefaktami. Handel morski uczynił Amsterdam najbogatszym miastem na świecie w latach 1600, a to wielopiętrowe muzeum pokazuje, jak Holendrzy dominowali na morzach dzięki eksponatom, które obejmują obrazy historycznych bitew morskich, artystycznie narysowane mapy i XVII-wieczną broń. Kolekcja rzeźb w muzeum pozwala zwiedzającym przyjrzeć się z bliska, jak żeglarze spędzali czas na morzu. Przed muzeum zacumowana jest replika Amsterdamu, XVIII-wiecznego statku, który pływał między Holandią a Indiami Wschodnimi.

Vondelpark

Nazwany Nieuwe Park, gdy został otwarty w 1865 roku, Vondelpark znajduje się w Oud-Zuid, czyli Starej Południowej dzielnicy Amsterdamu, na zachód od Placu Muzeów. Park zyskał swoją obecną nazwę po tym, jak w 1867 roku umieszczono w nim posąg Joosta van den Vondela. Zaprojektowany i wykonany przez rzeźbiarza Louisa Royera, posąg słynnego XVII-wiecznego holenderskiego poety i dramaturga stał się tak znanym punktem orientacyjnym, że ludzie zaczęli nazywać park Vondelpark. Park służy jako popularne miejsce spotkań dla mieszkańców i turystów. Jest to miejsce, gdzie ludzie mogą odpocząć, uprawiać sport na trawie, jeździć na rowerze po ścieżkach i cieszyć się kanapką ze śledziem lub holenderskim piwem w jednym z parkowych barów.

Bloemenmarkt

Usytuowany pomiędzy Muntplein i Koningsplein na południowym brzegu kanału Singel, Bloemenmarkt jest jedynym na świecie pływającym targiem kwiatowym. Przez siedem dni w tygodniu sprzedawcy kwiatów ładują na stoiska i pływające barki wszystkie kwiaty i cebulki, z których słynie Holandia. Założony w 1862 roku Bloemenmarkt obejmuje kilkanaście różnych kwiaciarni i sklepów ogrodniczych, a także stragany z pamiątkami. Mimo, że zakupy robią tu także miejscowi, to rynek ten jest przede wszystkim przeznaczony dla turystów. Cebulki oferowane na sprzedaż zostały oznaczone jako gotowe do eksportu, więc odwiedzający mogą kupić tulipany, żonkile, narcyzy i inne cebulki jako trwałą pamiątkę z podróży do Amsterdamu.

Dom Anny Frank

Najczęściej odwiedzana atrakcja Amsterdamu, Anne Frank Huis, znajduje się wzdłuż kanału Prinsengracht. Budowla, która niegdyś ukrywała Anne Frank, jej rodzinę i czterech innych Żydów przed nazistowskimi władzami podczas II wojny światowej, jest postrzegana jako pomnik Holokaustu od 1947 roku, kiedy to ojciec Anne opublikował pamiętnik, który Anne napisała, gdy mieszkali w ukryciu w budynku. Plan zachowania budynku powstał w 1955 roku, kiedy deweloperzy planowali jego rozbiórkę. Budynek został otwarty jako muzeum w 1960 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć pokoje, w których mieszkała Anne, a także eksponaty, które są kroniką jej zbyt krótkiego życia.

Begijnhofflickr/XisPics

Dzielnica Begijnhof, czyli Dziedziniec Beguines, zajmuje środkowy krąg ziemi w systemie kanałów okrężnych Amsterdamu. W XIV wieku teren ten był zamkniętym dziedzińcem, który służył jako rezydencja dla siostry katolickiej Beguines. Begijnhof nie był klasztorem w tradycyjnym sensie, ponieważ kobiety mogły swobodnie opuścić zakon, jeśli zdecydowały się wyjść za mąż. Kiedy w czasie reformacji skonfiskowano kaplicę sióstr, zaczęły one potajemnie odprawiać nabożeństwa w Begijnhof Kapel, uroczej budowli wyposażonej w marmurowe kolumny i witraże. W Begijnhof znajduje się również angielski kościół reformowany, zbudowany około 1392 roku. Na terenie Begijnhof znajduje się również najstarszy zachowany w mieście drewniany dom, pochodzący z około 1465 roku.

Muzeum Van Goghaflickr

Muzeum Van Gogha, położone po północno-zachodniej stronie Placu Muzealnego (Museumplein), jest domem dla największej na świecie kolekcji obrazów i listów artysty. Mieszczące się w czteropiętrowym budynku zaprojektowanym przez Gerrita Rietvelda w latach 70-tych, muzeum jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Amsterdamie. Dwieście obrazów holenderskiego postimpresjonisty zajmuje drugie piętro muzeum. Wyświetlane chronologicznie, dzieła sztuki oferują widzom intymne spojrzenie na ewoluujący styl Van Gogha. Trzecia historia zawiera informacje o trudnym życiu artysty oraz o wysiłkach podjętych w celu odrestaurowania jego obrazów. Na ostatnim piętrze wystawione są dzieła współczesnych Van Goghowi artystów, takich jak Millet, Gaugin i Daubigny.

Rijksmuseum

Zajmując północno-wschodnią część Placu Muzealnego, Rijksmuseum jest prawdopodobnie najważniejszym z narodowych muzeów sztuki i historii. Całkowita kolekcja liczy ponad milion artefaktów pochodzących z XIII wieku i później. Przez dziesięciolecia kolekcja mieściła się w budynkach na terenie całego kraju, aż do 1876 roku, kiedy to architekt Pierre Cuypers wygrał konkurs na projekt i rozpoczęła się budowa Rijksmuseum. Otwarte w 1885 roku muzeum posiada obecnie około 8000 eksponatów, z których najsłynniejsze to obrazy Rembrandta, Fransa Halsa i Johannesa Vemeera. Już samo arcydzieło Rembrandta „Straż nocna” warte jest ceny wstępu.

Kanały Amsterdamu

Słynne kanały zostały zbudowane w XVII wieku, aby kontrolować przepływ rzeki Amstel i dodać akry suchego lądu do miasta. Bogaci amsterdamscy kupcy szybko odkryli, że kanały są idealne do eksponowania ich rezydencji. Przejażdżka łodzią wzdłuż jednego ze 100 kanałów w mieście oferuje zwiedzającym relaksujący sposób na obejrzenie tradycyjnej holenderskiej architektury. Kanały, porośnięte wiązami i lipami, poprzecinane ponad tysiącem mostów, są domem dla około 2,000 łodzi mieszkalnych, w tym hoteli typu houseboat. Organizatorzy wycieczek oferują różnorodne rejsy, od godzinnych wycieczek po rejsy przy świecach.